Монополія

FireON написав допис Роздуми про монополію як відповідь на мій допис 1984.
Хочу продовжити дискусію 🙂

Коли я писав про небезпеку від Microsoft я навмисне не згадав Ґуґл бо я вважаю, що він не зможе ще раз монополізувати ринок ОС. На це є декілька причин.

Microsoft змогла монополізувати ринок ПК лише за певних умов. Головна з них – відсуність альтернативи. Лінукс тоді переживав безтурботне дитинство, Unix’и були дуже дорогими а світ Apple був дуже далеким…
І нічого іншого, ніж DOS (а потім Windows) просто не було.

Що ми маємо зараз. Лінуксів розвелося дуже багато, навіть якщо Ґуґл випустить свій варіант і почне його активно просувати, він не зможу стати монополістом. Бо, по-перше, Microsoft має достатньо ресурсів щоб втримати частину ринку. А, по-друге, інших постачальників Лінуксу зараз дуже багато (Novell, Red Hat, Mandriva, Debian, Ubuntu і т.п.) і вони теж отримають частину ринку.

Вся справа в тому, що світ Open Source дуже відрізняється від світу Microsoft.
Якщо Ґуґл купить FireFox в Mozill’и то нічого не станеться – FireFox має відкриту ліцензію, за якою вихідний код має бути відкритим завжди, незалежно від власника і т.п. Та ж сама ситуація і з ядром Лінукса.

В світі Open Source продається не самі програми а їх підтримка. І якщо ви нею не користуєтесь то можете Лінукс не купляти а скачати з інтернету чи навіть зробити самому. І це буде повністю легально.

Саме завдяки відкритості неможливе впровадження DRM як у Вісті. Бо є вихідні коди і навіть якщо Ґуґл щось запхне в ядро то його дуже лекго замінити на “чисте” з kernel.org 🙂

Я поки не торкаюсь можливості монополізації Ґуґлом Інтернету, про це я напишу в наступному дописі

 • hip

  Згіден зі всім сказаним. Я теж писав про монополію Майкри. Але от не згоден з тим що Гугл може стати монополом. Це не може статися через декілька причин:

  1. Не треба забувати що Гугл має 2-ох великих конкурентів (Yahoo, Live Search), які навіть переганяють його в багатьох найбільших країнах в тому числі Америці.

  2. Навіть якщо Гугл має багато сервісів, для них всіх є незалежна альтернатива а також хочу сказати що і конкуренти його не дуже відстають. Ось розглянемо декілька фактів:

  а) Ad-Sense – так звана реклама від Гугла яка змінила бачення власників сайтів на заробіток і на тип реклами. Дехто каже що цей сервіс охоплює найбільший шматок ринку.

  І що ви думаєте ніхто немає альтернативи? А ви що не чули про Yahoo який на днях має запустити новий революційний сервіс, який враховуючи зменшення прибутків ад-сенсівців та погіршення якості реклами від гугла, може захопити дуже-дуже велику частку ринку?

  б) AdWords – теж саме що і з Ad-Sense.

  в) Gmail – найкращий сервіс пошти. Так вона завойовує публіку великими темпами.

  Але і не потрібно забувати що Yahoo теж має такий сервіс і к-сть акаунтів там в 100 раз більша. А також Майкра намагається свій хотмайл просунути, який в пару з МСН Месенджер будує досить таки потужну альтернативу двом вищесказаним сервісам (сам перевіряв).

  І все вище сказане стосується майже всіх сервісів Гугла. Тоїсть ні про яку монополію говорити не можна. Думаю ми про це говоримо тільки через те що зарас Yahoo через свого тупого Ген директора в кризі а майкра не знає за що взятися в інеті.
  А те що Гугл зарас активно просовує купу нових сервісів це не погано це тільки забезпечить більшу конкуренцію на ринку а також заставить Yahoo та Майкру інвестувати в розвиток он-лайн сервісів та завдавати відповідного удару.

  Ось тепер можна і розглянути перехід Гугла в офф-лайн ринок за допомогою його Google OS.

  Як правильно зауважив МрГалл навіть якщо йому вдасться випустити цю систему не треба забувати про його конкурентів, яких всі знають. А також не треба забувати що ОС це не тільки сама система, але і її підтримка, великі гроші на підтримку ринку, забезпечення всім так званим офісним ПЗ, викупка великого ринку ігор які на 100% в руках Майкри та Аппл (маю на увазі для ПК). Ось думаю досить фактів які вказують на те що в найблищих 5 років Гугл не зможе захопити більше 1-2% ринку ОС, а головна причина цьому недостаток грошових ресурсів та ряд інших фактів які детермінює сам ринок.

  Не подумайте лише що я змирююся та підтримую монополію Майкри, просто я реаліст і можу сказати таке, що Майкру з трону не зможе скинути ніхто (як мінімум в наступних 7-10 років).
  Правда хочу сказати що Лінукс робить великі кроки щоб захопити ринок, але йому це не вдається через те що так як і Гуглу не вистачає грошових ресурсів.
  Думаю ідея Open Source хороша, але якщо йти на війну проти Майкри цим способом її не перемогти. Ви тільки подумайте скільки заробляє Майкра на своїй Вісті яка в середньому коштує 250$ та на багатьох інших своїх продуктах, які теж я хочу сказати не дешеві.
  От на ці негативні ноті я і завершую коментар. Правда чекаю поправок та відповідей на які з радістю відповім.

 • Дійсно, згоден з вами обома. Я справді не подумав про те, що Майкрософт на етапі свого становлення і утвердження як монополіста явних конкурентів не мав, тоді як Ґуґл таких має як мінімум 2. Але радує одне – від здорової конкуренції ми, користувачі, лише виграємо.

 • Pingback: Блоґ FireON’a » Blog Archive » Роздуми про монополію()

 • hip, дякую за коментар 😉
  Доречі я теж не думаю, що Ґуґл може стати монополістом в інтернеті (про це я і збирався написати) бо сама технологія веб є відкритою – гляньте, скільки з’явилось альтернатив Ґмейлу (зараз лише лінивий не робить ajax інтерфейсу до пошти).
  І теж саме можна сказати по кожному продукту Ґуґла.

  А те що Microsoft можна побороти або хоча б потіснити я все таки вірю (ну оптиміст я по життю 🙂 )

 • Феофан

  Бил Гейтс мешаэт прогресу, но с другой стороны ему надо поставить памятник

 • Прав FireON, простым пользователям (как мы с вами) конкуренция гигантов-монополистов лишь на руку