Гроші в США


Цим дописом я починаю серію дописів про моє 3-тє перебування в штатах. Про все те, що з України здається не таким, як воно є насправді.

Отже гроші. Напевне всі знають, що в штатах використовують долари
Але це не зовсім правда — більшість людей тут розраховуються платіжними картками.
Ну і що, яка різниця, живі це гроші чи електронні?
Насправді різниця є, і вона полягає в тому, що ніяких грошей (навіть електронних) у людей немає. Але про все по порядку.

Електронні платіжні системи тут дуже розвинені. Карткою можна розрахуватися будь-де, навіть в найменшому магазині чи кіоску. Пластикові картки бувають 2х видів — кредитні та дебітні. І різниця між ними дуже велика.

На дебітній картці лежать ваші гроші. Ви кладете їх в банк і за допомогою дебітної картки витрачаєте.
На ній є pin-код, тому нею можна користуватися в ATM (так тут звуться банкомати).
Але банкоматами тут мало хто користується — розрахуватися карткою можна будь-де тому готівку з собою носити немає сенсу.

На кредитній картці лежать гроші банку. Цією карткою можна лише розраховуватись за щось, просто взяти гроші в банкоматі неможливо.
Щомісяця ви можете витрачати певну суму, яку необхідно повернути на початку наступного місяця разом з відсотками. Виходить, що ви витрачаєте гроші, яких у вас ще немає і які ви отримаєте на початку наступного місяця у вигляді зарплати.
Все це добре працює поки не станеться якийсь збій — наприклад звільнення з роботи.
В цьому разі погасити кредит в кінці місяця буде нічим і ви почнете залазити в борги.
В такому разі банк зробить запис у вашій кредитній історії і взяти кредит наступного разу буде дуже складно.

Але незважаючи на недоліки, кредитними картками американці користуються дуже активно.
Вони звикли жити в борг — в середньому, кожна американська сім’я має 5-7 тис. доларів боргу. Але довіку так тримати не може… Рано чи пізно борги необхідно буде віддавати.
І чим це вже може скінчитися? Початок кінця ви можете бачити нажи́во — долар падає, Wall Street лихоманить, банки банкрутують один за одним…
А що буде далі — невідомо

 • “Цією карткою можна лише розраховуватись за щось, просто взяти гроші в банкоматі неможливо.”

  можливо, в них є ліміти кредиту та ліміти готівки, також там різні відсотки, взяти в кредит готівку дорожче

  кожна американська сім’я має на тільки 5-7 тис. доларів боргу, а набагато більше, це борги за машину, за житло, за меблі, за техн…. короче все береться в кредит(борг)

 • LaSet,
  З того, що я читав, найчастіше наводиться 7 тис., але можливо то застарілі дані…

  Щодо кредитки та готівки — можливо так воно і є, а з тим усим ще не дуже розібрався.

 • Мда, в нас люди до такого ще просто не доросли – радянська ментальність… Наші піддають сумніву і скептично відносяться до всього, що не можна потримати в руках, порахувати, пощупати тощо 🙂

 • Конспіратор,
  Мій дописі не про недоліки електронних грошей (якими я активно користуюсь — webmoney, paypal і т.п.) а про життя в кредит, коли витрачаються гроші, які ще не зароблені.

 • Yura

  >Щомісяця ви можете витрачати певну суму, яку необхідно >повернути на початку наступного місяця разом з відсотками.

  Це я не розумію про що говориться – якщо про моргидж то зрозуміло а якщо про кредитки то якщо платиш мінімум в першому білі якщо це перша відкрита кредитка то в наступному білі буде нарахований процент і т.д. Але як для мене – мені вигідніше мати кредитку під 0% на рік і платити потрохи до дедлайна. Можна так домовитися з магазинними карточками під різними програмами і ще діскаунт дадуть. А так навіщо відсотки платити?

  Є таке поняття добрий кредит і поганий кредит. Під добрий кредит – це моргидж, лоун під нормальний процент і т.д. а поганий це кредитні картки з всякими примочками за гроші, погані лоуни з ненормальними процентами і т.д.

  То можна дискутувати довго але проблеми в США виникли від самих людей які безвідповідально ставилися до своїх фінансів і купували в кредит непотрібні речі які через місяць ставали непотрібними. І є багато інших чинників проблем але я не буду все писати тут.

  Раджу сходити в бібліотеку і прочитати Dave Ramsey “Total Money Makeover”. Є ще інші книжки і вони різні.
  getrichslowly.org – цікавий блог, раджу подивитися. Але то на англ мові. 🙂

 • Yura

  на питання що буде далі?

  Я таким питанням задумувався 6 років тому коли вперше приїхав в США в роки рецесії. Чим довше живеш тим більше розумієш.

  Відповідь моя така – на планеті Земля немає такої країни де нема труднощів. Єкономіка є циклічною і є падіння і підйоми.
  Зараз рік виборів і політику активно використовують на проблемах економіки і тому не дивно що все застопорилося.

  Події Великої Депресії і сьогоднішні події – це різні епохи і один одного не можуть доповнювати тому що походження проблем різна. За той час багато законів і правил регулювання було прийнято щоб запобігти провалам. Хоча ніхто не застрахований що це знову не трапиться в майбутньому. От в чому полягає життя – це боротьба з труднощами.

 • Yura,
  Дякую за пояснення — я тільки знайомлюсь з Америкою, тому ще не про все знаю)
  Але все таки мені здається трохи дивним постійно жити в борг, хоча, можливо, в американських умовах це нормально…

 • Yura

  ні це ненормально жити в борг.

  Не бери приклад з американців і ще з когось. А будь самим собою і май розум!

 • Yura,
  Ну я так і збирався робити))