Jabber

JabberДесь з тиждень тому я серйозно задумався перестати користуватися ICQ. Не лише офіційним клієнтом (я вже майже 2 роки використовую QIP) але й мережею загалом.
Надалі я користуватися Jabber’ом та Skyp’ом (для голосових розмов).
Мій JID: mrgall{пес}mrgall.com (це також адреса моєї е-пошти).

Jabber це протокол для миттєвого спілкування, який суттєво відрізняється від закритих протоколів, таких як ICQ, AIM, Live, Yahoo, Skype і т.п.
Він відкритий, тобто не потрібно займатися реверс-інженерингом (як це робили з ICQ розробники Mirand’и, QIP’а), децентралізований (дуже схожий на е-пошту, коли глюки одного з серверів не зупиняють роботи усієї системи, що дуже часто відбувається з ICQ та Skype), має підтримку транспортів (ґейтів) в інші системи (ICQ, AIM, Live та ін.)
Детальніше у Вікіпедії — Jabber

1. Переїзд я почав з вибору сервера. Існує тисячі різних Jabber-серверів: є Jabber.org (але його не можна вважати офіційним сервером), Google Talk (прив’язаний до GMail), LJ Talk (прив’язаний до LiveJournal), сервер Яндекса (прив’язаний до його пошти), Jabber.ru (популярний російський сервер), Jabber.kiev.ua (навіть колись користувася), Jabber.te.ua і т.п.
Свій вибір я зупинив на сервері Googl’а. На те є декілька причин:
— Його підтримує потужна компанія, не думаю, що у них можуть бути серйозні проблеми зі стабільністю.
— Ґуґл зберігає історію на сервері (а також індексує її для пошуку). Поки цю можливість я не використовую, але все може бути)))
— Мій JID (ідентифікатор користувача в мережі Jabber) буде ім’я@gmail.com тобто співпадати зі скринькою на GMail (Зручно, чи не так? Як швидко ви запам’ятали ваш ICQ номер? )
Звісно можна було обрати український сервер, але у них бувають перебої в роботі (бо підтримуються вони ентузіастами), та й належність їх до UA-IX для мене не актуальна (маю необмежений трафік).

2. Клієнт. Я вже декілька місяців використовую QIP Infium (що підтримує як ICQ так і Jabber), тому мій перехід означав лише вимкнення в ньому одного акаунту (ICQ) і ввімкнення іншого (Jabber).
Jabber не має офіційного клієнту, тому можна користуватися будь-яким, що підтримує цей протокол. (Можливо з часом почну використовувати Google Talk).

3. Що робити з моїми ICQ контактами?
Jabber має транспорти в інші мережі (ґейти), в тому числі і в ICQ.
Ще однією особливістю Jabber’а є те, що можна користуватися сервісами будь-якого серверу, а не лише на якому зареєстрований.
Після нетривалих пошуків і тестувань я зупинився на ґейті від jabber.te.ua
Тепер всі мої ICQ контакти в Jabber’і виглядають як [email protected] (але їх звісно можна переіменувати як завгодно).
Скоріше за все ґейтом я буду користуватися лише 2-3 місяці а потім вимкну (але я ще не вирішив остаточно).

Є в Jabber’а і певні недоліки. В основному це пов’язано з транспортом в ICQ – від деяких клієнтів українські літери приходять у вигляді º замість є та ³ замість і.
Подібне я бачив і в QIP’і але значно рідше. Можливо це можна виправити зміною ґейту.
Також я ще не зовсім розібрався з передачею файлів (хоча я користуюсь нею відносно рідко).

Також Jabber вимагає більш глибоких знань комп’ютера та інтернету (хоча Google Talk ставити не важче, ніж ICQ/QIP, в основному труднощі виникають з ґейтами).
Але з іншого боку в Jabber’і можна сховатися від 14-ти річних школярів (в основному дівчат), які пишуть лише щоб порозважатися. Для них більше підійде прикольна гламурна аська ніж страшний і незрозумілий Jabber.
Про школярів звісно жарт (вік і розум речі не пов’язані), але в кожному жарті лише частина жарту.
Як то кажуть – кожному своє

P.S. Цей допис я планував писати ще тиждень тому (коли відбувся переїзд) але вирішив трохи зачекати (добре все потестувати і обдумати).
На написання його саме сьогодні мене наштовхнула новина про те, що компанія AOL (власник ICQ) запустила (поки в тестовому режимі) власний Jabber сервер, через який до ICQ можна приєднуватись через Jabber клієнти.
Якщо вони не передумають, то з часом можливий офіційних перехід ICQ та AIM на протокол Jabber (або принаймні можливість спілкуватися між ICQ та Jabber напряму, а не через ґейти).