Автомобілі в США

Мрія мати власний автомобіль в мене з’явилася дуже давно. Але шанси на її реалізацію в найближчі років 5-10 були мінімальними…

Але зараз я в штатах і автомобіль тут це «не розкіш а засіб пересування»
На авто тут їздять всі — від 16-ти до 80-ти річних.
Громадський транспорт хоч і доволі розвинений (в Сан Дієґо є трамвай та автобуси) але пересування на ньому не дуже зручне — щоб доїхати з одного кінця міста в інше необхідно витратити 1.5-2 години.
Для автомобілів тут є всі умови:

 • система доріг це просто витрів мистецтва (я б хотів глянути в очі Задорнову з його «тупими американцями»)
 • стоянки перед торговими центрами мають площу не меншу, ніж самі торгові центри (інакше люди туди просто не приїдуть)
 • в місті паркуватися можна на узбіччі будь-якої вулиці, де це не заборонено + є багато паркінгів (як згадаю автомобілі на тротуарах Хрещатика…)
 • багато справ можна вирішити не виходячи з машини — купити їжу в фаст-фудах, зняти гроші в банкоматі, заплатити за парковку і т.п.

Також незважаючи на те, що права мають ~99% американців, на дорогах тихо і спокійно, ніхто не намагається «лихачити» — вас можуть пропустити навіть якщо у вас немає пріоритету проїзду. Зупинитися і пропустити пішоходів для них так само звично, як ходити або дихати))

Тепер щодо того, як здати на права.
Я сьогоднів здав теорію водіння, тому можу розповісти про це детально.
Екзамен складається з 2х частин — теорія і практика.
Щоб здати теорію, необхідно прийти в DMV (місцеве ДАЇ), заповнити форму, там перевірять ваш зір, сфотографують, візьмуть відбиток пальця. Екзамен проходить у вигляді тесту — 36 питань, можна зробити 6 помилок (в мене було 5 ).
Для підготовки до екзамену є спеціальна брошура з фоткою та автографом Шварценеггера, яку можна безкоштовно отримати в DMV або скачати на сайті. Брошура має офіційну російську версію (також є російськомовна версія тестів, за відсутності української версії я здавав саме за нею).
Основний акцент в цій брошурі зроблений на безпеці керування автомобілем а не на правилах дорожнього руху. Якщо б виписати правила в тій формі, що подається в українських правилах, це б зайняло максимум 3-5 сторінок.
На майже всі запитання в тесті можна відповісти логічно (відкинувши явно невірні відповіді).
Я готувався до тесту дуже мало — фактично я лише 3 рази прочитав ту брошуру. Але цього виявилось достатньо для позитивного результату

Нажаль я жодного разу не сидів за кермом, тому щоб здати практику мені необхідно навчитися керувати авто. Але тут це зробити простіше, ніж в Україні — автоматична коробка передач, наявність світлофорів для кожної полоси, простіші правила дорожнього руху і т.п.
Зараз я маю право їздити по звичайних дорогах, але лише з людиною, що вже має права.
Сподіваюсь за пару місяців я здам практику і отримаю справжні права.

 • Yura

  відбиток пальця в DMV- це щось новеньке.

  а права – я згадаю як я сам проходив в Массачусеттсі… пару років тому.

 • Yura,
  Напевне це нововедення після 2001 року або особливості Каліфорнії.

 • hip

  Тут в Італії все практично однаково, тільки права з 18 років дозволяється мати… Теорію я здав в травні без помилок, а практику провалив в червні, але нарешті здав 6 вересня.

  Машина під ялинкою в грудні має бути 😉

 • На Чикагщині 3 мови анг./ісп. та польська тому теорію я здавав по зазубреним кодам 😉 було 30 питань по 6 блоків з яких 2 на вибір викреслюються і залишиється 20 питань з яких неправильними можуть бути 4 чи 6

  практику здав практично без підготовки, декілька разів виїхав на вулицю. Мав права з України тому пів року міг вчитися їздити на них. І практика здається на своїй машині, просто приїзжаєш, садиш з боку інструктора і здаєш 😉

  ну і варто додати, що про хабарі не може і бути мови 😉

 • В Америці очевидно все простіше, і права отримати, і гроші заробити, і бізнесом займатись. Все для людей.
  Я доречі теж нещодавно здав на права, принципово вирішив не платити хабарів. Думав завалять, але на диво здав сам з першого разу, ще й єдиний на всю групу, з тих хто не платив:)
  Всі хто ніби платили звісно теж здали.

 • LaSet,
  Нажаль в мене ні українських прав немає ні вміння водити машину, тому мені буде складніше здавати практику)
  Про хабарі я в курсі))

  Anvar,
  Вітаю 😉
  А тут все простіше бо уряд притримується простого правила — не втручатися і не заважати людям.

 • Pingback: 3 плюс 2 плюс 1… Випуск #14 | Українська блогосфера()

 • jin

  В Україні планують більш серйозно підходити до видачі посвідчень – заборонити навчання екстерном (тобто, коли платиш гроші, і приходиш лише на екзамен – я саме так і здавав).

  А затори у Києві – лише через три речі:
  – мала кількість хороших розв’язок (але ситавція виправляється на краще)
  – мала кількість парковочних місць, і їх дорогвизна (у мене біля офісу – 3 гривні за кожні повні чи неповні 30хв)
  – абсолютна відсутність культури і взаємоповаги у учасників дорожнього руху

  Третя проблема – основна причина виникнення дорожніх заторів.

  Хоча поїздивши на автомобілі у Єревані, Алмааті та Астані, я покращив свою думку про українських водіїв 🙂

  Про АКП – дуже зручна штука, причому, поки я не спробував, думав що лише у міста – а виявилось у будь-яких ситуаціях, крім позадоріжжя (хоча і там я пристосувався :)) Але пересідати із АКП на МКП складніше, наж навпаки, тому троих потренуватись із перключенням передач і підаллю зчеплення я таки рекомендую.

  Ні гводзя ні жезла! 😉

 • Yura

  Увага!

  Хабарі не варто давати або взагалі пропонувати бо ніхто з копів не візме а посадять в тюрму за кримінальний злочин як підкуп поліцейського. А то потім пряма депортація!

  Не рекомендую жити з совєтськими звичками в розвинутих країнах як США, Канада, Європа тощо а то потім будете сильно жаліти за свої дії.

 • Yura

  відносно відпечатків – якесь неправильне місце і може бути через засилля латиносів.

  А така практика не розповсюджена в решти штатах а влада Каліфорнії може робити що хоче в межах свого штату.

 • jin,
  ІМХО треба навпаки — максимально спростити отримання прав (навіщо взагалі ті автошколи, якщо правила можна і самому вивчити, потім взяти декілька уроків водіння і здати практику).
  Тоді людям не потрібно буде зубрити правила, що більше схожі на статути ЗСУ, або платити хабар за здачу.
  Але з іншого боку потрібно в 10-100 разів збільшити штрафи — аби порушувати правила було фінансово невигідно. А за грубі порушення (небезпечне керування, нетверезий за кермом) — забирати права на 1-2 роки.
  Тоді ситуація має вирівнятись, бо зараз дехто купує права і вважає себе царем дороги…

  Yura,
  Щодо хабарів — я це і мав на увазі.
  Щодо відбитків — можливо, тут до Мексики рукою подати а права це майже паспорт.

 • Артьом Росновський колись давав настанови водіям-новачкам, що тільки-но сідають за кермо: “А тепер забудьте все, що ви вчили на курсах, адже всі оті правила можуть бути знівельовані яким-небудь придурком, якому заманеться раптом розвернутися посеред дороги чи ще щось…”. А ще Захід поганий 🙂

 • Конспіратор,
  Я на курси не ходив і напевне не піду (хоча може візьму пару приватних уроків).
  Це я чув у його подкасті, але то стосується Росії (та країн СНД). Тут таке ніхто не робить бо потім стільки бабла і часу на це піде…
  Ну звісно, Захід поганий, Схід — гарний))

 • jin

  MrGALL, ці дії направлені на те, щоб зменшити кількість людей, які просто купили права (“записавшись” на екстернат і просто оплативши екзамени), оскільки таких досить багато.

  Збільшення штрафів – закон уже прийняти Верховною Радою, але ще не підписаний Президентом.

  Про те, що неадекватних людей на дорозі немає – не повірю, лише серед шведів не бачив порушників, а от серед італійців, турків, німців їх достатньо (останні – особливо люблять перевищувати швидкість).

  Хабарі не варто давати не лише на “заході”, але і у нас, я уже більше двох років не давав в Україні хабаря працівнику ДАІ, якщо що – сідаємо і пишетмо протокол про правопорушення. Правда останній рік я їзджу рідко і нерегулярно (оскільки зараз немає власного автомобіля)

 • jin,
  Мета може і нічого але способи реалізації неадекватні — ІМХО половина людей може вивчитись і без автошколи а потім самостійно здати на права. Тоді не треба ніяких хабарів і всього іншого. Але дурнуватий принцип «как бы чего не вышло» створює зайві перепони та додаткові витрати (за автошколу, медкомісію, хабарі для душевного спокою під час здачі і т.п.)

  Неадекватні є скрізь, але тут після 1-2 інцедентів або забирають права або ціна за страховку машини зростає дуже сильно і тоді люди починають задумуватись.
  І доречі тут «не западло» подзвонити в поліцію і повідомити про небезпечне водіння або п’яного за кермом.

  Я теж противник хабарів, але нажаль в Україні це ще й досі поширена практика…

 • jin

  медкомісія таки необхідна – людина можна сажати за кермо лише за умови, що вона не має фізичних вад, які можуть цьому зашкодити (наприклад я без окулярів чи лінз просто не здатен розрізняти знаки – я просто здогадуюсь, де який стоїть, оскільки логічно припускаю, де який мав би стояти).

  правда я без окулярів чи лінз не їжжу, а бувають випадки, коли людина просто не здогадується, що у неї проблеми з зором, координацією рухів, тощо.

  про автошколу – звісно, можна навчитись і без відвідування школи, але такі варіанти у наших реаліях є “лазейкою”, щоб купити права. Знаю декількох людей, які маючи права по кілька місяців беруть уроки водіння, оскільки не мають навіть базових навичок водіння. А знайомий інструктор розказує, що таких ДУЖЕ багато. Так склалось, що у нас дарують права дітям, дружинам чи коханкам разом із машиною.

 • jin,
  Зір це найважливіше для водіння, тому його звісно слід перевіряти))
  В штатах його перевіряють прямо в офісі DMV — скрізь висять спеціальні дошки з літерами. В мене ліве око бачить гірше, ніж праве тому я зробив декілка помилок. Але з таким зором без проблем допускають до керування автомобілем.

  Але про все інше людина сама має вирішувати, чи варто водити машину чи ні — до 18-ти років люди не 1 раз проходять обстеження (наприклад в тому ж воєнкоматі чи ще десь) що це не є проблемою.

  Щодо навичок водіння — це ж все чудово видно, коли здається практика.
  Проблема в тому, що за хабарі можна здати практику навіть без базових навичок.
  Але тут знову неадекватні дії — замість того, щоб боротися з хабарами при здачі екзаменів, борються з людьми, які хочуть отримати права.
  Яка різниця, де і за яких обставин я навчився водити якщо я роблю це досить добре для отримання прав?

 • ckarlet

  Скажіть а в чікаго відрізніються прав?7

 • ckarlet,
  Права чи правила?
  Права звісно відрізняються, з правами одного штату можна їздити в іншому не більше місяця (так само, як і з правами іншої країни).
  А правила я думаю не сильно відрізняється, хоча в кожному штаті є свої нюанси.

 • ckarlet

  може хтось маэ ссилочку на правила чи брошуру ччикагських правил. буду щиро вдячна

 • дмитро

  а чи може хтось скинути ссилочку на правила чи брошуру техаських правил з переводом чи без нього. Зарані безмежно вдячний!!!!!